plakaty - socrealizm

site
Klub Szczęśliwego Maluszka

Budujemy nowy dom, jeszcze jeden nowy dom...
Dzień powszedni Warszawy w okresie stalinowskim 1945 - 1956
wystawa w Muzeum Niepodległości
20. 12. 2007. - 31. 03. 2008.
Wystawa zorganizowana we współpracy z Muzeum Historycznym m. st. Warszawy prezentuje codzienną rzeczywistość miasta w okresie dźwigania się z ruin i likwidowania skutków wojny i okupacji, ale też i terroru politycznego epoki stalinowskiej. Ludzie, którzy przeżyli koszmar okupacji hitlerowskiej, cieszyli się życiem, nie zawsze i do końca zdając sobie sprawę, ze tamta okupacja - hitlerowska - została zastąpiona drugą - radziecką. Bolesną, bo z pomocą i za pośrednictwem Polaków pozostających na usługach Moskwy. Prześladowaniom przeciwników władzy tzw. ludowej, a wiec rzeczników niepodległej, demokratycznej Polski, towarzyszyły wysiłki zjednania społeczeństwa pod hasłem odbudowy zniszczonego wojna kraju. Wysiłki te przynosiły efekty, jako ze ludzie patriotyczni i odpowiedzialni za losy kraju czuli się w obowiązku stanąć "na posterunku". Dużą rolę odegrało tez ogólne zmęczenie wojną i poczuciem niepewności i tymczasowości. Na wystawie zaprezentowane zostały fotogramy przedstawiające Warszawę tamtych czasów, jak też charakterystyczne dla epoki socrealizmu przedstawienia malarskie, rzeźbę, wyroby rzemiosła artystycznego. Obok przedmiotów codziennego użytku - plakaty, gazety, ale także wyposażenie pokoju przesłuchań w Urzędzie Bezpieczeństwa, jak też drobiazgi należące do prominentów tamtej epoki. Szarość, banalność zła - to przesłanie wystawy przeznaczonej dla młodzieży, która nie pamięta tamtych czasów.


Bedąc na wielu wystawach w wielu miejsach bardzo spodobała mi podoba sztuka socjalizmu
sztuka w tamtym okresie była zdecydowanie lepsza niż obecnie Miała na pewno inną wymowę - zmuszała do myślenia, refleksji (mam na myśli plakaty). Co do socrealizmu w architekturze - jego założeniem było wykonywanie roli "czynnika integrującego masy" (np. ogromne place), charakteryzował się pewnym monumentalizmem. U odbiorcy czasem wywoływał takie wrażenie, że człowiek czuł się malutki wobec tych wielkich budowli . Ważna cecha architektury socrealistycznej to symetria. Nie wiem, jak Wy, ale ja lubię wszystko, co symetryczne .
Dokładnie...
Ciekawa jestem jakie inni przyniosą plakaty... Czy pójdą w socrealizm???

W sumie to chyba międzynarodowe święto pracy... Pomyślalam, że zrobię zupełnie inaczej, może dlatego, że moje wspomnienia 1 maja to okres komunizmu, pochody i te sprawy i chcialam odejść od takiego myślenia

Witam Państwa.
Jestem w trakcie tworzenia bibliografii do matury ustnej z języka polskiego i chciałbym poprosic o ewentualne porady.
Temat brzmi:"Inspiracje historyczne w literaturze i sztuce"
Planuje mówic o czasach II wojny i byc może jeszcze przeciągnąc go do czasów socrealizmu.
Literatura podmiotu:
1 "Inny Świat" Gustaw Herling-Grudziński
2 "Kamienny Świat" Tadeusz Borowski
3 "Medaliony" Zofia Nałkowska
4 "Słowo o Stalinie" Władysław Broniewski
+jakiś plakat socrealistyczny np "podaj cegłe"
Literatura przedmiotu:
1 "Ucieczka z kamiennego świata.O Tadeuszu Borowskim"
2"Inny Świat" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego Anna Nasiłowska
3 "Nadwiślański socrealizm" Zbigniew Jarosiński

Jak oceniacie?

Antykomunizm przejaskrawionyAwantura na wystawie IPN-u
Przemysław Jedlecki
2007-11-20, ostatnia aktualizacja 2007-11-20 18:10

Doktorant Uniwersytetu Śląskiego wybrał się na wystawę o przodownikach pracy PRL-u przygotowaną przez IPN. Skończyło się na interwencji policji.

Wystawę "Więcej, szybciej, lepiej" można od kilku dni oglądać na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Znajdziemy tam m.in. socrealistyczne plakaty i hasła, a także zdjęcia robotników z czasów PRL-u. Wystawę obejrzał także Piotr Dudała, redaktor portalu sosnowiecfakty.pl. - Robi wstrząsające wrażenie, pokazuje, jak nieludzki był komunizm, który zabierał człowiekowi całe jego życie - mówi.

W poniedziałek na uczelni pojawił się też prawnik Andrzej Paterek von Sperling. W październiku starał się o mandat posła z listy PSL-u, ale zdobył tylko 144 głosy. Mecenas jest doktorantem uczelni, przyszedł razem ze swoimi znajomymi, chciał zajrzeć do wydziałowej biblioteki i... zwrócił uwagę na plakaty. Wystawa oburzyła prawnika.

- Jest tam np. portret Stalina. To propagowanie ustroju totalitarnego! W dodatku studenci, którzy stali obok, mówili, że za komuny dbano o ludzi. Plakaty wzbudziły podziw dla komunizmu - mówi oburzony Paterek von Sperling.

(...)


http://miasta.gazeta.pl/k...19,4690477.html

.Otóż, drodzy moi, z okazji Dni Polonistyki nasz kochany Instytut organizuje WIECZóR CZESKI, WIECZóR SłOWEńSKI, WIECZóR BUłGARSKI oraz WIECZóR SERBSKI.

8.V poniedziałek CZESKI

17.00 - wystawa plakatów "Socrealismus v ÄŚekoslovensku"
17.15 - pokaz filmu HOŘĺ MÁ PANENKO (Pali się moja panno, 71 min.)
18.30 - czeskie jedzenie i czeska muzyka
19.00 - projekcja czeskich filmów propagandowych z czasów socrealizmu

9.V wtorek SŁOWEŃSKI

17.00 - krótka prezentacja Słowenii i jej kultury
17.30 - projekcja filmu POD NJEIM OKNOM (Pod jej oknem, 91 min.)
19.10 - wystawa fotografii, poczęstunek, słoweńska muzyka

10.V środa BUŁGARSKA

15.00 - warsztaty tańca bułgarskiego w sali nr 4 w budynku Wydziału Polonistyki
18.30 - pokaz filmu KOZI RÓG (103 min.)

11.V czwartek SERBSKI

17.15 - pokaz filmu KO TO TAMO PEVA (Kto tam śpiewa???, 86min.)
18.45 - wystawa fotografii, poczęstunek, serbska muzyka

Wszystkie atrakcje (oprócz warsztatów tanecznych) będą miały miejsce w Instytucie Slawistyki Zachodniej i Południowej w sali nr11 (tzw. sala Cyryla i Metodego) na kampusie Uniwersytetu Warszawskiego. Zapraszam serdecznie w imieniu moim, Kleofasa oraz reszty slawistów z UW.

[ Dodano: Wto 05 Wrz, 2006 9:17 pm ]

Z okazji 20 rocznicy upadku komunizmu w Polsce,
Galeria Sztuki Współczesnej RYNEK 7 w Andrychowie
serdecznie zaprasza na Finisaż wystawy plakatu politycznego Propaganda PRL-u".
Na wystawie można zobaczyć kolekcje 70 plakatów z końca lat 60, lat 70 i pierwszej dekady lat 80.
Plakaty swą socrealistyczną formą i stylistyką, wszech obecnymi symbolami,intensywnymi kolorami i skondensowanym tekstem nawołują nas do działania...
Plakat propagandowy czasów PRL-u to świadectwo manipulacji , manipulacji na którą każdy myślący człowiek powinien być odporny i wyczulony również w dzisiejszych czasach.
Serdecznie zapraszamy na pożegnanie z "Propagandą PRL-u".
22 lipca o godzinie 18.00


Galeria serdecznie dziękuje sponsorom:
- Ksero Grafix - Paweł Buldończyk,
- pani Dorota Zaborowska,
- pani Regina Pazdur,
- Kwiaty - upominki, oprawa dekoratorska imprez - Urszula Kucharska - Smoroń
- Piekarnia - Mariusz Widlarz
oraz wszelkie dobre dusze, które wspierają kulturę i sztukę.

Skoro off-topic dalej zyje dodam, ze niestety ze wzgledu na dokonania poprzednich Niemiec (i Niemcow, oczywiscie tych co poszli za fuhrerem a byla ich wiekszosc, no bo kto wtedy nie byl z nim byl przeciwko) powojenni Niemcy zasluzyli sobie na powojenne drazliwe okreslenia. Dotknelo to takze nowego pokolenia. Ile to razy slyszalem a nawet sam tak mowilem, jak chodzilem do podstawowki, ze Niemcy to szwaby, hitlerowcy, geringi, czyli skojarzenia wylacznie wojenne zaprogramowane przez socrealizm. Takimi uproszczeniami ludzie lubieli sie poslugiwac bez wnikania w to skad sie to wzielo, dla wygodnego szufladkowania. Nieco lepiej jest teraz. K-K chcac byc awangarda poszedl jak na tamte czasy, l. 70, bardzo daleko i ludzie, dziennikarze mieli trudnosci z przyjeciem ich dokonan, ich postaw. I znow historia sie powtarza. To czego nie mozna zrozumiec, co nam nie pasuje trzeba potepic. Ten plakat mogl powstac rownie dobrze jako drwina, sarkastyczny zart, jako amerykanska odpowiedz na europejska innowacje, ze jest gorsza, no bo nie zostala wynaleziona w Lameryce. Ale przeciez oni wcale nie byly muzyczna fanaberia. Popatrzmy na Dawida Bowie, ktory stroil sie wtedy jak pajac a mimo to zachwycano sie nim, no bo byl ludzki, rozmawial z ludzmi, spiewal o nich, ich zyciu.


All right reserved.
© Klub Szczęśliwego Maluszka & Zdrowie